Skip to content

220 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$1,424,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block249
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$873,900
77%
Improvement Value:$266,900
23%
Total Assessment$1,140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,236+3.4%
2024$38,901+2.6%
2023$37,897+0.7%
2022$37,646+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,424,000
DeedBook 4230, Page 1149Recorded6/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975