Skip to content

109 School StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block249
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S1CP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
55%
Improvement Value:$111,100
45%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+3.4%
2024$8,481+2.6%
2023$8,262+0.7%
2022$8,207+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958