Skip to content

37 E Englewood AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block256
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
58%
Improvement Value:$118,000
42%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+3.4%
2024$9,480+2.6%
2023$9,235+0.7%
2022$9,174+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927