Skip to content

45 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block252
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$122,300
45%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+3.4%
2024$9,285+2.6%
2023$9,046+0.7%
2022$8,986+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7909, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1926