Skip to content

11 W Englewood AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$416,022
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block258
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
50%
Improvement Value:$132,500
50%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+3.4%
2024$9,054+2.6%
2023$8,820+0.7%
2022$8,762+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$416,022
Sq Ft1,724DeedBook 4481, Page 1487Recorded12/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1936