Skip to content

94 Beucler PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block247
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
52%
Improvement Value:$143,200
48%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+3.4%
2024$10,175+2.6%
2023$9,913+0.7%
2022$9,847+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 3150, Page 1930Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9511, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1941