Skip to content

73 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block261
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
52%
Improvement Value:$133,600
48%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858+3.4%
2024$9,531+2.6%
2023$9,285+0.7%
2022$9,224+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 8418, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1926