Skip to content

115 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block261
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,900
59%
Improvement Value:$194,800
41%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,602+3.4%
2024$16,051+2.6%
2023$15,637+0.7%
2022$15,533+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,963DeedBook 4930, Page 1496Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 8284, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1956