Skip to content

46 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block268
Lot84
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,900
42%
Improvement Value:$286,900
58%
Total Assessment$492,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,381+3.4%
2024$16,804+2.6%
2023$16,371+0.7%
2022$16,262+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8685, Page 941

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7922, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1936