Skip to content

114 Highgate TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block323
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
37%
Improvement Value:$319,500
63%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,970+3.4%
2024$17,374+2.6%
2023$16,926+0.7%
2022$16,814+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 2360, Page 2389Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9616, Page 429

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 8206, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1939