Skip to content

2 S Stoughton StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block93
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,100
43%
Improvement Value:$195,400
57%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,080+5.7%
2024$11,429+2.7%
2023$11,128+0.7%
2022$11,053+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,330DeedBook 5435, Page 429Recorded2/24/2025

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,330DeedBook 4874, Page 618Recorded12/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1926