Skip to content

33 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Last Sale Price
$319,033
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block26
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
64%
Improvement Value:$98,200
36%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+3.4%
2024$9,207+2.6%
2023$8,969+0.7%
2022$8,910+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$319,033

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 3168, Page 531Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1929