Skip to content

93 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block270
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,797
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
55%
Improvement Value:$141,500
45%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,110+3.4%
2024$10,742+2.6%
2023$10,464+0.7%
2022$10,395+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 412, Page 1833

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8014, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1916