Skip to content

200 Porter AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1979

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block272
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
49%
Improvement Value:$225,300
51%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,706+3.4%
2024$15,185+2.6%
2023$14,793+0.7%
2022$14,695+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7785, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1979