Skip to content

212 Porter AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block272
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
54%
Improvement Value:$136,800
46%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+3.4%
2024$10,121+2.6%
2023$9,860+0.7%
2022$9,794+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 1899, Page 1935Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 819, Page 2173

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 9143, Page 470

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 8223, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1938