Skip to content

127 Seminary StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block279
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
62%
Improvement Value:$119,900
38%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990+3.4%
2024$10,626+2.6%
2023$10,351+0.7%
2022$10,283+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8503, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1951