Skip to content

57 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block27
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
56%
Improvement Value:$124,200
44%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,728+3.5%
2024$9,397+2.7%
2023$9,148+0.7%
2022$9,086+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928