Skip to content

89 Raum PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block149
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
58%
Improvement Value:$117,300
42%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,530+3.5%
2024$9,206+2.7%
2023$8,962+0.7%
2022$8,901+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930