Skip to content

35 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1933

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block27
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
58%
Improvement Value:$132,600
42%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,138+3.4%
2024$10,769+2.6%
2023$10,491+0.7%
2022$10,421+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 1303, Page 198

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 8425, Page 907

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7822, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1933