Skip to content

31 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block21
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,389
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
64%
Improvement Value:$95,700
36%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,371+3.4%
2024$9,060+2.6%
2023$8,827+0.7%
2022$8,768+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,389DeedBook 2386, Page 375Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 8305, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1927