Skip to content

22 Tuscarora StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1910

Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block27
Lot45
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
45%
Improvement Value:$182,700
55%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,664+3.4%
2024$11,277+2.6%
2023$10,986+0.7%
2022$10,913+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8812, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1910