Skip to content

32 Tuscarora StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block27
Lot47
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$182,200
53%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,069+3.4%
2024$11,669+2.6%
2023$11,368+0.7%
2022$11,293+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 2824, Page 2308Recorded1/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926