Skip to content

39 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block27
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
57%
Improvement Value:$110,400
43%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,309+3.4%
2024$13,834+61.8%
2023$8,551+0.7%
2022$8,494+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 8702, Page 856

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7697, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1926