Skip to content

342 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block285
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
51%
Improvement Value:$156,700
49%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+3.4%
2024$10,837+2.6%
2023$10,557+0.7%
2022$10,487+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 8327, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1949