Skip to content

58 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 2005

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Oct 10, 2007

Property Information

Block287
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,900
26%
Improvement Value:$549,600
74%
Total Assessment$744,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,259+3.4%
2024$25,387+2.6%
2023$24,732+0.7%
2022$24,569+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 9231, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 8625, Page 448