Skip to content

82 John PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 2006

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block292
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
24%
Improvement Value:$564,800
76%
Total Assessment$741,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,167+3.4%
2024$25,299+2.6%
2023$24,646+0.7%
2022$24,483+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8575, Page 723

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 8315, Page 763

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8145, Page 73