Skip to content

140 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$1,680,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block288
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,700
23%
Improvement Value:$578,500
77%
Total Assessment$754,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,601+3.4%
2024$25,718+2.6%
2023$25,055+0.7%
2022$24,889+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,680,000
Sq Ft3,204DeedBook 5591, Page 1993Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 2936, Page 1875Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 2594, Page 539Recorded4/24/2017