Skip to content

53 Glenwood Drive NorthBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block288
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
63%
Improvement Value:$95,400
37%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,846+3.5%
2024$8,544+2.7%
2023$8,317+0.7%
2022$8,261+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949