Skip to content

86 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 2016

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block288
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
28%
Improvement Value:$462,400
72%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,657+3.4%
2024$21,906+2.6%
2023$21,341+0.7%
2022$21,199+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 2233, Page 2468Recorded4/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 2167, Page 421Recorded1/25/2016

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 1880, Page 1048Recorded3/10/2015