Skip to content

4 Chovet TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block289
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
57%
Improvement Value:$130,800
43%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.4%
2024$10,281+2.6%
2023$10,016+0.7%
2022$9,950+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8194, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1949