Skip to content

49 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block289
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
52%
Improvement Value:$160,600
48%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801+3.4%
2024$11,410+2.6%
2023$11,115+0.7%
2022$11,042+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 8175, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1949