Skip to content

31 Briarcliff RoadSaddle River, NJ 07458

Built 1948

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Aug 23, 2004

Property Information

Block320
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,818
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,800
27%
Improvement Value:$549,900
73%
Total Assessment$755,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,654+3.4%
2024$25,769+2.6%
2023$25,104+0.7%
2022$24,938+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$879,000
DeedBook 8720, Page 567

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8621, Page 939

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 7655, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1948