Skip to content

143 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block334
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,828
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
24%
Improvement Value:$572,900
76%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,590+3.4%
2024$25,708+2.6%
2023$25,045+0.7%
2022$24,879+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 1366, Page 1895

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1070, Page 2097

Property Built

Built

Year Built: 1948