Skip to content

44 Glenwood Drive NorthBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block290
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
31%
Improvement Value:$328,300
69%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,739+3.4%
2024$16,184+4.9%
2023$15,434+0.7%
2022$15,332+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 3098, Page 750Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 2889, Page 1758Recorded3/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949