Skip to content

37 Surrey LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block292
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
49%
Improvement Value:$168,200
51%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+3.4%
2024$11,250+2.6%
2023$10,959+0.7%
2022$10,887+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949