Skip to content

52 Westview DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$38,670
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block290
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF 1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
61%
Improvement Value:$102,700
39%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+3.4%
2024$9,026+2.6%
2023$8,793+0.7%
2022$8,735+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$38,670
DeedBook 7946, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1949