Skip to content

83 John PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block292
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,100
44%
Improvement Value:$204,200
56%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+3.4%
2024$12,491+2.6%
2023$12,168+0.7%
2022$12,088+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958