Skip to content

21 Harriet AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block313
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2G1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
52%
Improvement Value:$186,000
48%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,671+3.4%
2024$13,217+2.6%
2023$12,876+0.7%
2022$12,791+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 1724, Page 532Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8197, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1948