Skip to content

158 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block215
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
59%
Improvement Value:$110,100
41%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+3.5%
2024$8,933+2.7%
2023$8,696+0.7%
2022$8,637+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951