Skip to content

84 Highview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1933

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block297
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
59%
Improvement Value:$136,500
41%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,604+3.4%
2024$11,219+5.1%
2023$10,679+0.7%
2022$10,607+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft1,552DeedBook 4750, Page 1033Recorded7/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1933