Skip to content

76 Vreeland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1942

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block101
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,300
52%
Improvement Value:$146,900
48%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,870+3.4%
2024$10,510+2.6%
2023$10,238+0.7%
2022$10,171+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 3274, Page 1442Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8881, Page 252

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7945, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1942