Skip to content

25 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
50%
Improvement Value:$134,200
50%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+3.4%
2024$9,112+2.6%
2023$8,876+0.7%
2022$8,818+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,564DeedBook 4915, Page 577Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8509, Page 487

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8075, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1925