Skip to content

310 Schoolcraft RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block300
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
51%
Improvement Value:$191,900
49%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+3.4%
2024$13,371+2.6%
2023$13,026+0.7%
2022$12,939+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 7771, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1956