Skip to content

60 Westside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block231
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
49%
Improvement Value:$167,100
51%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,287+3.5%
2024$10,904+2.7%
2023$10,616+0.7%
2022$10,544+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953