Skip to content

74 Thames BoulevardBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block304
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,900
63%
Improvement Value:$169,400
37%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,055+3.5%
2024$15,514+2.7%
2023$15,108+0.7%
2022$15,006+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959