Skip to content

69 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block229
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
61%
Improvement Value:$98,400
39%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+3.4%
2024$8,689+2.6%
2023$8,464+0.7%
2022$8,408+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949