Skip to content

30 Highgate TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block307
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
63%
Improvement Value:$111,500
37%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.4%
2024$10,281+2.6%
2023$10,016+0.7%
2022$9,950+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 2885, Page 262Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 2493, Page 1918Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1941