Skip to content

17 Westminster GateBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block308
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
40%
Improvement Value:$288,300
60%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,990+3.4%
2024$16,426+2.6%
2023$16,002+0.7%
2022$15,896+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 1453, Page 1679Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8020, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1941