Skip to content

61 Highgate TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 2019

Last Sale Price
$1,249,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block308
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,550
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
21%
Improvement Value:$715,900
79%
Total Assessment$906,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,955+3.4%
2024$30,895+2.6%
2023$30,097+0.7%
2022$29,898+382.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,249,000
DeedBook 3474, Page 1326Recorded1/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 2366, Page 2033Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8831, Page 762