Skip to content

47 Highgate TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1942

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 8, 2000

Property Information

Block308
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,571
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
45%
Improvement Value:$231,300
55%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,863+3.4%
2024$14,370+2.6%
2023$13,999+0.7%
2022$13,906+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8300, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1942